Friday, December 22, 2017

Anne! Ben kesebilir miyim kumaşı?Yaz sonuna doğru büyük bir keşif yaptım: keçe!

Aslında büyük keşif dediğim şey ilkokul çağlarından beri çok iyi bildiğim bir malzeme ama unutmuşum demek ki! Amazon’da hobi kumaşlarına bakarken karşıma çıktı, 42 parça, 15cm x15cm ebadında rengarenk bir set. Fiyatı çok uygundu (hep bulunmuyor uygun fiyata, ara ara girip kontrole etmek lazım). Ne yapılır bu parçalarla diye düşünürken önce kızıma verdim hepsini. Ne çok sevdi bunları anlatamam! Kumaş klipslerim vardı, onları kullanarak neler yaptı. Küçük halılar, evler, peluşlara şapkalar, kıyafetler! Renklere göre dizmece, sonra bozmaca! Play and go bohçasının içindeki en kıymetli oyuncak oldu bunlar birkaç ay boyunca!

Sonra bir gün ben bu parçalarla dekoratif bir iki iş yapmaya karar verdim, ama kızım parçaları bana vermeye yanaşmadı! Ben de kendime bu sefer 30cmx30cm ebadında daha büyük bir set sipariş ettim. Büyük şans eseri sanırım ucuzluk olan bir zamana denk geldi, çünkü şimdilerde bakıyorum daha pahalı. Bu kumaşlarla noel hediyeleri yapılıyor şu ara, o yüzden yılbaşından sonra tekrar bakıp alacağım fiyatı uygun olduğunda, çünkü biz bu keçelerle olağanüstü güzel işler yaptık! 

Eski kotlarım vardı artık içine giremediğim. Bir gün cesaretimi toplayıp rastgele küçük parçalara ayırdım, patchwork şeklinde tekrar birleştirip bir çanta yapmak amacıyla. Parçaların üzerine bu keçelerden küçük çiçekler dikmeyi düşündüm. İşte bu noktada kızım devreye girdi! Keçelerin üzerini tebeşir kalemimle çizdiğimi ve çiçekleri kesmek üzere olduğumu fark etti: ’Anne ben kesebilir miyim?’ Bekliyordum zaten böyle demesini, biraz da bilerek işi bu noktaya getirdim ki kesimi kızım yapsın diye! Küçüklüğünden beri makas tutmayı çok sever. Kağıtla kestiği zaman artık ben kesmişim gibi itinalı oluyor yaptığı işler, kumaş kesmede de hiç fena değil. Tam onun eline göre bir makası var. Çok seviyor ve onunla kesiyor.

Bu durumda bana seyretmek düştü! Kızım güzelce kesti rengarenk çiçeklerimizi. Pinterest’te keçe çiçeklerle düğmeleri bir arada diktikleri bir iki resim bulmuştuk, o resimlere bakarak Lara kendi renk ve düğme kombinasyonunu yaptı!

Çiçekler hazır olunca, vakit buldukça çantanın parçalarını birleştirmeye başladım. 
Japon düğümü (Japanese knot) denen bir çanta stili bu. Bir kısa ve bir uzun sapı var. Uzun sap kısa sapın içinden geçiyor ve omuza takılıyor ya da bilekte, elde duruyor. Bir çeşit bohça da diyebiliriz.

Lara boş durmadı tabii ben keçe çiçekleri dikerken. Eski bir bileziğim vardı, misinası koptuğu için boncuklar dağılmıştı. Boncukları bir kutuda tutuyordum. Lara bana kutudan eliyle birer birer boncuk seçti, hatta çoğunlukla boncuklari kendi geçirdi iğneye. Haliyle bu proje iki saatte bitti diyemiyorum, çunkü haftalar sürdü. Bittiğinde bayıldı kızım, ve çantaya sahip çıkmak istedi! Sözüm var, ona da yapacağız bir tane!


No comments:

Post a Comment