Friday, December 29, 2017

Anne! Noel ne zaman?Çocuklarda zaman kavramı yok. Bu bir bakıma iyi birşey, benim gibi tam zamanlı çalışan annelerin çocuklarıyla çok zaman geçiremedikleri için üzülmelerine, hatta çocuklarının da üzüldüğünü düşünüp bu sıkıntıyı ikiye katlamalarına gerek yok! 

Bu sene Lara’nın okulu ‘zaman’ konusunu seçti. Burada anaokulları ve ilkokullar genelde her sene bir konu seçiyorlar ve bu konuyla ilgili aktiviteler yapıyorlar yıl boyu. Daha Ekim ayında Lara ‘Noel ne zaman, yarın mı?’ demeye başladı. Hadi bakalım hergün uğraş aynı şeyi anlatmak için:
-Hayır Lara yarın değil
-Peki ne zaman?
-Daha iki ay var!
-Ay ne?
Tam bu sıralarda sevgili Kamuran’la haberleştiğimiz bir an, Noel takvimiyle ilgili konuştuk (advent calendar). Fikir çok iyiydi, çocuklar seviyorlar bu takvimi, hergün bir kutu veya pencere açılıyor, Noel’e yaklaşıldığını görüyorlar. Hem böylece hergün aynı soruları cevaplamaktan da kurtulabilirdim. 
Bir iki Pinterest fotosundan fikir aldım ama bizimki gibi bir takvim yoktu doğrusu hiçbir yerde. Önce keçe kumaşlardan hergün için bir şekil kestik. Dizaynı ben yaptım ama bütün şekilleri Lara kesti, numaraları ben kestim.
Makinada dikecektim ama tamamını elde diksem daha şirin olur diye düşündüm. Kesme işin en uzun kısmıydı. Dikişi bir gecede televizyonda film seyrederken hallettim.
 
Ev iki katlı olduğu için takvimi yukarıdan aşağıya upuzun bir şerit olarak diktim. Açılacak pencere yoktu, hepsini cep olarak diktim o yüzden, artık hergün bir cebe birşeyler koyacaktım. Lara yukarıdan takvimi çekecek, o güne ait cebi bulacak ve içindeki küçük sürprizi çıkartacaktı! 

Biz küçükken zamanla ilgili birşey sorduğumuzda, mesela ‘şuraya ne zaman gideceğiz?’ dediğimizde, ‘yatıcaz kalkıcaz, yatıcaz kalkıcaz, yatıcaz kalkıcaz, gidicez’ derlerdi! Bu da onun gibi birşey oldu aslında, ama daha iyi oldu. Lara küçük toplama çıkartmaları yapabiliyor, hergün hedefe kaç gün kaldığını sağlamalı olarak bu takvimle yaptı! 

Okulda bir toplantıda Lara’yla yaptığımız bu projeyi anlattım. Okulun bu sene işlediği konuyla çok uyumlu olduğu için öğretmenleri ve okul psikoloğu tebrik ettiler, bir de aferin aldık kısacası!

Bu ceplerin icine neler koydum? Amazon’da ahşap düğmeler var rengarenk, çok da uygun fiyata. Hergün bir küçük ahşap düğme koydum. Bir baykus, bir zebra, bir ayıcık, böyle böyle son güne ulaştık. Son gün paketteki bütün düğmeleri son cebin içine doldurdum, Lara sabah kalktığında bayıldı!

50 düğme 2,90 Euro, Amazon’da Anlada Store diye bir firma satıyor. Çok şekerler. Makinayla kumaşa dikmeyi denemedim henüz (çünkü eninde sonunda bir yerlere dikeceğiz bu düğmeleri). Delikler gözüme biraz küçük göründü, denediğim zaman yazar buraya sonucu eklerim!

No comments:

Post a Comment