Tuesday, December 12, 2017

Annelerin sözü dinlenmez(se)
‘Anne, bu makina nasıl çalıştırılıyor?’ dememin üzerinden yaklaşık üç ay geçmişti ki annem bizi yine ziyarete geldi. Ben tabii bir iki iyi iş çıkarmıştım bu arada dikiş makinasıyla kendimce, ama anneme göre aceleci davranıyordum ve düzgün olmuyordu dikişler. Haksız da sayılmazdı, özellikle ölçü alırken yaptığım hatalar göz önüne alınırsa. Baktım elinde bir Burda dergisiyle geldi! Çocuk kıyafetleri sayısı. Ben bu Burda dergileriyle büyüdüm diyebilirim. 70 ve 80’li yılların Burda’larının kapaklarını ezbere bilirim desem yalan olmaz. Annem atmadı o dergileri eminim, aslında şimdi onları bulup 70’li yıllardan rengarenk birşeyler dikmek ne kadar zevkli olur!

‘Baktım ki eski gömlekleri kullanarak kızına elbise dikmeye çalışıyorsun, bari patronla yap’ dedi bir cuma akşamı işten döndüğümde, ve elime çıkarttığı patronu tutuşturdu! Ben zaten dünden razıyım eski bir gömlek alıp kesmeye, oturdum biçtim bir güzel. Tabii annem pek beğenmedi:
-Kumaşın ters tarafına çizgi çekiyorsun!
-Kızım teğel yapılmadan dikiş dikilir mi?
-Ama anne videolarda iğneleyip dikiyorlar!
-Kızım onlar terzi! Sen terzi misin?

Değilim tabii, olamam da, ama o kadar vaktim yok, sabrım da yok! Singer’in çektiği ‘Kendi modanı yarat’ videoları var, çok tavsiye ederim. Neredeyse hepsini seyrettim. Çok iyi dikiş anlatan bir öğretmen var, o hiç teğel yapmıyor, ve teğele alışılmasını da tavsiye etmiyor! 


Videolardan birinin linkini verdim yukarıda, ben bu öğretmenin en iyi öğrencisiyim, bayılıyorum gösterdiklerine. Bu videoda da mesela erkek gömleğinden kadın gömleği yapımı anlatıyor!

Gelelim kızımın elbisesine. Annemle kavga dövüş didişerek:
(Biye tarif ediyor, ama anlamıyorum - fakat daha sonra Singer videolarını seyrederken anladım! - iyice kızıyor bana)
-Damla o kadar bilgisizsin ki dikiş konusunda dediklerimi anlamıyorsun!

Evet, evet, bilgisizim ama diktim işte! Evet azıcık yamuk olmuş olabilir dikişler, ama kızım bayıldı! ‘Babamın gömleğini giyiyorum’ diyerek okula gitti bu elbiseyle. Öğretmenine de aynı şeyi söyledi, öğretmen tabii inanmadı, sonra ben açıklayınca ne iltifatlar aldık okulda hem ben hem kızım!

Bir sonraki patronlu dikişimi çok daha iyi yapacağım kesin, ve annecim biye niye verevden kesilir onu da anladım! Yaşasın!


No comments:

Post a Comment