Sunday, December 3, 2017

Artık işe yarar birşeyler dikmeli! Patchwork'e giriş 101!


İlk dikiş projem başarısız olmuştu ama kızım kullandığım kumaşın yumuşaklığına hayran kaldı ve yapmaya çalıştığım tablet kılıfını ‘oyuncak bohçası’ olarak uzun süre kullandı! Birkaç gün sonra dikmeye çalıstığım ipad kılıfı da benim ipad’ime küçük geldi ama içine daha küçük bir ipad, kindle, şarj kabloları ve aksesuarlar koydum, seyahatlerde kullandım, hiç de fena iş görmedi!

Ipad kılıfı yapmaya karar verdiğim sırada bir sürü video seyretmiştim, içlerinden biri bana ilham verdi, çok kolay bir teknik öğretiyor: düz makina dikişiyle kumaş elyaflıyor ve sonra kenarlarından dikerek bir kılıf yapıyor. Peki ben aynı kolay teknikle acaba kızıma bir etek dikebilir miydim? Etek dikmek çok karışık bir iş gibi görünse de bir kolayını bulmaya karar verdim! Video bu:

Ben de bu arada en iyi arkadaşım Amazon’un sayfalarında gezerken küçük parçalar halinde kesilmiş poplin kumaşlar buldum ve bir paket sipariş ettim. Aslında çok ekonomik bir alışveriş oldu olmasına ama sonradan fark ettim ki evde de o kadar çok kullanılmayan kıyafet varmış ki hiç sipariş etmesem de olurmuş!

Böylece yine bir cumartesi sabah kalktım ve kumaşları birleştirmeye başladım. Büyükçe bir dikdörtgen oluşana kadar. Patchwork’de videolarda anlatılan şey, her dikişten sonra ütü, dikişlerin atmaması için sörfle, onu da zigzag dikişle hallettim. Bu diktiğim üçüncü iş ama ilk işe göre beş kat hızlı olduğumu hissettim! Yaşasın! Yarım saatte dikişler bitti. Fotoğraflardaki minik çiçekler kızımın süslemeleri. Ayrıca hangi desenlerin ve renklerin yan yana geleceğine kızım karar verdi. Onu da böylece projeye dahil ettim ve her parçanın eklenmesini heyecanla takip etti!


Bu ilk bölüm bir saatte bitti, bizim de zamanımız bitti, ama pazar sabah devam ettik. İlk iş, bir gün önce diktiğim dikdörtgeni yeşil biçki tabanımı ve döner patchwork kesme aletimi kullanarak şerit şerit kestim. Bir noktayı belirtmek isterim, bu döner kesme aleti çok keskin, onu asla ortada bırakmıyorum ve hatta kızımın yanında kullanmıyorum. Sabah erken bir saatte daha kızım uyanmadan kestim, sonra aleti kaldırdım hemen. Gerisini beraber yaptık.

Kullanmadığım kalın bir taytım vardı pembe. Onu ağ kısmından kestim. Paçaları başka bir işte kullanmak üzere kaldırdım. Taytın üst kısmına  patchwork şeritleri verev olarak iğneledim ve videoda öğrendiğim taktikle tayta dikmeye başladım. Bu arada kızım yine artık kumaşlardan bayram yaptı, söylememe gerek bile yok!

Taytın tamamı patchwork kumaşla kaplanınca etek kısmını düzgünce kestim.


Sonra ‘neden çift taraflı olmasın bu etek’ dedim ve eski bir bluzumu kullanarak içini de astarladım. Astarlamasam da olurdu tabii. 
Etek hiç fena olmadı. Birkaç defa giydi kızım ama ben tabii düşünemedim onun böyle dar etekten fazla hoşlanmayacağını. ‘Anne dönünce havalanan etek istiyorum’ diyor çocuk, haklı! 40 sene önce ben de annemin başının etini yiyordum aynı istekle!

Yarın: Kendini terzi zanneden anne boyundan büyük işlere girişir!

No comments:

Post a Comment