Friday, December 8, 2017

Boncuk ütüleme
Dünkü yazımda boncuk ütüleme işinden bahsetmiştim, unutmadan anlatayım ne olduğunu. Bu bloğa daha çok dikişle ilgili maceralarımızı yazmayı planlıyorum ama aslında kızımla bir sürü başka işler de yapıyoruz beraber, arada onları da anlatacağım.

Çocukların zamanı algılayabilme yeteneği yok bizim gibi. Hatta yeni öğrendim, saat okumayı ilkokul ikinci sınıfta öğretiyorlarmış (en azından italyan müfredatında böyle), çünkü sekiz yaşından önce öğrenemiyormuş çocuklar. Onlar için zaman, miktarını ölçebilecekleri bir kavram değil, ama kalitesini algılayabiliyorlar. Kızımın okulunda hizmet veren bir psikolog geçenlerde yaptığımız görüşmede detaylıca anlattı. Bu anlamda, kızımla beraber yaptığımız bu kısa süreli ama yoğun aktivitelerin onun gelişimi açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Yani okulda uzun saatler kalmasının çocuk açısından olumsuz bir etkisi yokmuş. Önemli olan, çocuğun kısa da olsa ailesiyle geçirdiği bir zaman dilimi olduğunu bilmesi. Bu zaman kısa da olsa, çocuk açısından önemi yok. İşin püf noktası, beraber ve güzel geçirmek o zamanı.  Bunu duymak beni çok sevindirdi. Tam zamanlı iş, yolda geçen vakit, ev işleri derken kızıma günde çok az zaman ayırabiliyorum, ama o kısa zamanı güzel kullanıyoruz, bu beni mutlu ediyor, gördüğüm kadarıyla onu da mutlu ediyor.

Dönelim ütülenen boncuklara. Yıllardır IKEA’da bir kavanozun içinde boncuklar görüyordum rengarenk, oyuncak bölümünde (ürünün adı Pyssla). Boncuklar çok küçük olduğu için bu seneye kadar ilgilenmedim. Bundan birkaç ay önce işim düştü, aynı reyonun önünden geçerken baktım, meğer bir şablona diziliyormuş bu boncuklar ve ütülenince sabitleniyormuş. Fikir çok hoşuma gitti ama her seferinde ütü tahtasını ve ütüyü çıkartmaya üşendim, yine vazgeçtim almaktan. Bir önceki yazımda yazdığım dikiş makinasının altına aldığım ütü tabanı ve minik ütü bir anda işi değiştirdi. Ne de olsa ‘dikiş istasyonu’ her an kullanıma hazırdı artık! IKEA’dan bir sonraki alışverişimde boncukları aldım! İnanılmaz zevkli bir işmiş bu! Kızımla o kadar çok boncuk dizip ütüledik ki, bir kısmını hediye olarak dağıttık sağa sola. Duvar süsleri, bardak altlıkları, noel süsleri yaptık. Boncuklar şablona diziliyor, sonra ılık ütüyle ütülenip (boncukların üzerine fırın kağıdı konuyor, fırın kağıdının üzerinden ütü yapılıyor) biraz bekletiliyor, ve bitti! No comments:

Post a Comment