Sunday, December 17, 2017

Çocuklar da el işi hediye yapabilir!Bu sene ilkbahar ve yazın çoğunu babasından uzak geçirdi kızım. Eşim işi sebebiyle dünyanın öbür ucundaydı ve ayda bir bizi ziyaret ediyordu. İki günlüğüne de olsa babasını göreceği için kızım çok heyecanlanıyor, onun her eve gelişinden önce bir hediye hazırlamak istiyordu.

Kızımı bu ‘el emeği’ hediye yapma işine aliştırdığım için kendimle gurur duyuyorum doğrusu. Ben el emeği hediye almayı da vermeyi de çok severim. O işe zamanını ayırıyorsun, onu yaparken hediye vereceğin kişiyi düşünüyorsun, bundan daha güzel ne olabilir?

Lara’yla ilk değil bu el işi hediye projemiz, küçük kartlar, resimler, el işi ufak tefek şeyler yaptık ama bu sefer çok güzel bir hediye vermek istedi kızım. ‘Bir ev’. Bizim evimiz. Babası yanında götürsün istedi evimizi.

Çok güzel bir internet sitesi var. Kağıtla basit el işleri anlatıyorlar. Çok kıymetlim Kamuran’ımla bu konularda paslaşırız, kızımdan bir yaş büyük oğlu var, o da çok meraklı ve becerikli, ne işler yapıyorlar onlar da anne oğul bayılıyorum. İşte yine böyle birgün konuşurken ikimizden biri öbürüne bahsetti bu siteden, işin komiği kim kime tavsiye etti hatırlayamıyorum, önemi de yok. Site bu:

http://krokotak.com/

Bu sitede kağıttan kolay ve çok tatlı üç boyutlu bir ev bulduk:


Yapılışı çok kolay gerçekten. Ben çiziverdim beyaz kağıda, kızım da boyadı. Açınca dört odası da ortaya çıkan çok güzel bir ev oldu. Babası gelmeden önce bol bol oynadı, her odaya minik hayvanlarını, oyuncak mobilyalarını koyarak. 

Hiç oyuncak almıyorum kızıma desem yalan olmaz, gelen bütün oyuncaklar ya hediye, ya büyük kuzenlerinin eski oyuncakları. Hiç gerek olmuyor ki oyuncak almaya, yapıyoruz zaten birşeyler devamlı, çocuklar için bundan değerlisi yok. Sevdikleriyle geçirdikleri zaman. Hem de harika şeyler üreterek!


Bu yazı dikişle ilgili olmadı ama kızımla beraber yaptığımız işler sevdiğim ve hatırlamak istediğim şeyler. O yüzden arada dikiş dışında yaptığımız el işlerini de anlatacağım. 

No comments:

Post a Comment