Sunday, December 10, 2017

Sonunda ilk başarılı dikiş projesi!

Nisan 2017’de başladığım dikiş macerasında 3. ay doluyordu artık ve ben dikiş videoları seyretmeye devam ediyordum akşamdan akşama. Seyrettikçe kendi kendime ‘ne zaman ben de böyle dikebileceğim acaba’ diyordum, annem de bana devamlı: ‘Terzi onlar Damla, kendini karşılaştırma!’ diyordu. Ama bazı videolar var ki insanın morali bozuluyor. Mesela sıfırdan pembe astarlı bir çocuk elbesi diken bu kişi de terzi mi acaba? Bizim bu aşamaya gelme şansımız yok mu? Videonun linkini koyuyorum buraya, tekrar seyrettim geçenlerde ve yine bayıldım, ne güzel dikiyor elbiseyi, şiir gibi!

https://youtu.be/oHk_-_ji2Sg

Ben tabii böyle dikiş dikemediğimin farkındaydım ama benzer birşey yapabileceğimi düşündüm. Bana dar gelen pembe bir pamuklu tuniğim vardı. Hint işi. Bu sefer ‘güya’ kızımın ölçülerini alarak basit bir elbise kesiverdim. Dikişlerini de yarım saatte yaptım. Bir saatte bitti elbise ve harika oldu diye düşünürken, maalesef dar olmuş! Ama ne de güzel dikmiştim! 

Hemen B planını devreye soktum! Elbiseyi ön ortasından yukarıdan aşağıya kestim! Tunikten geri kalan son parçayı bu açtığım yarığa diktim! Önemli bir problem vardı gerçi, eklediğim parçanın boyu kısaydı, ama ben bu yüzden bütün elbiseyi kısaltmak istemedim.  Bu durumda, geriye kalan minik parçalardan koca bir kurdele diktim ve ön ortaya, etek kısmına yerleştirdim. Yakaya da küçük bir lastik taktım çünkü eklenen parçayla kocaman olmuştu!

Kızım bayıldı bu elbiseye! Bütün yaz giydi! Ön tarafının biraz daha kısa olması ona hareket özgürlüğü getirdi ve çocuk bahçelerinde rahat rahat oynadı. Nihayet baçarılı bir dikiş projesi yaptım böylece. Kızımın oyuncak koleksiyonuna pembe kumaşlar dahil oldu, belki önümüzdeki yaz bir saç bandı da ekleriz bu elbiseye takım olur!


No comments:

Post a Comment