Thursday, January 11, 2018

Eski çarşaflar hayat buldu!Geçen sene yaz boyunca haftada bir iki defa Lara ve arkadaşı Stella, yaz okulu saatleri sonrası Stella’ların bahçesinde oynadılar. Bulunduğumuz yerde yazın hava akşam saat ona doğru kararıyor, o yüzden yaz akşamları çok güzel burada. Stella’nın annesiyle Lara doğmadan önce hastanede doğum kurslarında tanıştık. Hala görüştüğümüz, neredeyse hergün haberleştiğimiz çok güzel bir anneler grubumuz var. Çocuklarımız da arkadaş olarak büyüyorlar, çok şanslıyız gerçekten. Arkadaşlar en büyük hazine hayatta. Parantezi kapatayım, yine böyle bir yaz akşamı, Stella’nın annesi Domizia bana ‘benimle beş dakika eve gelsene sana birşey vereceğim’dedi. Eve girdik, çok eski ama açılmamış kutular çıkarttı. Ben diyeyim 30-40, siz diyin 50 senelik keten çarşaflar! ‘Damla siz bu çarşaflarla anne kız neler yaparsınız kim bilir’ dedi! O kadar sevindim ki bu hediyeye! Çarsaflar ne kadar kaliteli ve güzel bir ketenden dikilmiş anlatamam!

Eve geldik, aklımdan sonsuz proje geçiyor tabii, ama küçük ve kolay bir işle başlayalım diye düşündüm. Lara’nın Eylül’de başlayacağı yeni okulunda oğlen kullandıkları yemek önlükleri için küçük bir bohça istemişlerdi, henüz almamıştım. Hemen işe koyulduk! Lara’ya tam da o hafta IKEA’dan aldığım kumaş boyama kalemlerini verdim. Bohçayı dikmesi çok kolay olacaktı. Bir dikdörtgen kumaş kesip önüne koydum!
‘Lara, ne istiyorsan çiz boya, okulda kullanacağın önlük bohçası olacak bu’ dedim. 
Önce adını yazdı, sonra bir çiçek, kalp yaptı ve boyadı. Arka yüzün dizaynını da yaptı ama arıları kendi çizmeye cesaret edemedi. Olsun, ben çizdim, o boyadı. Sonra bir cesaret ortalarına bir tavuk çizdi. Bir baktım ki bizim mutfak sandalyesindeki tavuğun aynısını çizmiş!


Boyama bittikten sonra bir saat bekledik, sonra buharsız ütüyle ütüledik. Makinasını çekmek iki dakika sürdü!

Ne kadar güzel bir iş çıktı, onlarca senedir kutuda duran kıymetli çarşaflar bizimle beraber hayata döndü. 

Hemen Stella için de bir bohça yaptım.

Stella artistik yönü çok olan, müthiş yetenekli bir çocuk. O da kumaş boyalarıyla harika bir resim çizdi bu bohçaya. 

Bahçede beraber çiçek toplayan Stella ve Lara’yı çizip boyamış! Harika değil mi? Yine süper bir iş çıktı! 


No comments:

Post a Comment