Friday, February 2, 2018

Çocuklar dikiş dikebilir mi?Çocuklar dikiş dikebilir mi? 

Bu sorunun cevabı evet. Dikebiliyorlar. Hem de dört yaşından itibaren, hatta gerçek iğne kullanarak dikebiliyorlar. Daha ötesi, dikiş makinası bile kullanabiliyorlar. Çocuklar için yapılan oyuncak dikiş makinaları var tabii, ama bir yetişkin gözetiminde, gerçek dikiş makinası bile kullanabiliyorlar. 

Fotoğraftaki keçe ajanda kılıfının çiçeklerini Lara yaptı dikiş makinasında. Bu onun dikiş makinasının başına ilk gerçek oturuşu oldu. Çiçek işleme ayağını monte ettim makinaya, bu ayak kumaşı kendi çeviriyor, elin iğneye yaklaşmasına gerek yok. Pedala basmak yeterli. Pedalın altına yükseklik koydum ayakları yetişsin diye. 


Lara bu renkli makaraya ve çiçek işleme ayağına bayılıyor. Amazon’da bulduk bu malzemeleri, ayrı bir yazıda anlatayım ve buraya linkini koyayım bari daha sonra.

Çocuklar dikiş dikebilir mi? Neden dikmesinler? Bence resim yapmak, bisiklete binmek, yüzmek gibi birşey. Ben elişi yaparken çok sakinleşiyorum. Aynı şeyi kızımda gözlemliyorum. Ama tabii Lara sadece okula giden, evde de elişi yapan bir çocuk değil. Bu blogda anlattığım şeyler aslında onun hayatındaki çok kısa anlar, ama bence önemli ve güzel. 

Bana göre Lara’yı dikiş işine yöneltmekle iyi ettim. Günlük rutinine birkaç dakika tatlı bir uğraşı girdi, el becerisine katkısı oldu, ve olmaya devam ediyor, hayal gücünü de bence çok tetikleyen bir uğraşı. El işlerine başladığımızdan beri mesela Lara’nın düz beyaz kağıt üzerine çizim kabiliyeti çok ilerledi. Tabii ki okulun da katkısı var, ilerleyen yaşının getirdiği doğal kabiliyetin de, ama ben kendime de pay çıkartıyorum! 

Ben ilkokula Almanya’da başlamıştım. O zamanlar orada elişi dersleri vardı. Hala hatırlarım o derslerde yaptıklarımı. Annem, anneannem, babaannem örgü ören ve dikiş diken insanlardı. Annem hala inanılmaz üretiyor. Keşke bir katalog yapmış olsaydik onun bütün ürettiklerinden. Cilt cilt ansiklopedi okurdu herhalde!

Lisede Amerika’ya gittim. Beni bir sene misafir eden bir ailem oldu. Evin annesi daha ilk günlerde dikiş bilip bilmediğimi sordu. Bilmediğimi söyleyince epey yadırgadı, ama sonradan örgü örmeyi bildiğim için epey göze girdiğimi hatırlıyorum! Amerika’da (Montana) dikiş bilen kadınların, genç kızların sayısı çok fazlaydı. Ailede bir düğün oldu ben oradayken ve benimle yaşıt, o zamanlar 18 yaşında olan evin kızı, gelinin nedimelerinin elbiselerini dikti. Okula gidiyor, McDonalds’da da çalışıp harçlığını çıkarıyordu. Bir de kaşla göz arasında harika düğün elbiseleri dikti! Çok etkilendiğimi hatırlıyorum. 
Ben tabii o seviyeye gelemem, Lara gelir mi bilmiyorum, ama arzu ederse yapabilmesi için önünü açmak isterim. Ben hep çok zor zannettim dikiş işlerini. Kolay da değil zaten o şekilde ciddi dikiş dikmek, ama dört yaşında eli iğne iplik tutan biri, 15 yaşına gelince dikiş öğrenmekten korkmaz. 

Buraya bir link daha koyuyorum. Lara iğne iplikle keçe kumaşlardan kendine kolye yaptı bir gün:
İnternette biraz araştırdım. Çocuklar için dikiş kursları var Amerika’da mesela. Çok da ciddi iş yapıyorlar. Burada bulsam, yazın Lara’yı yollamak isterim ama hiç duymadım. Birkaç link ekliyorum. Çok güzel bu dersler bence, ve kız erkek fark etmez. Bütün çocuklar için bu kurslar. 

Bu haftasonu yine Lara’yı dikiş makinasının önüne oturtmayı planlıyorum. Ortaya yine çok güzel birşey çıkacaktır, eminim!


No comments:

Post a Comment