Tuesday, May 29, 2018

İki saatte dikilebilen elbiseGeçen pazar sabah erkenden kalktık. Lara’yla bir elbise beğenmiştik Burda dergisinden. Patron çıkartmayı biliyor artık. Doğru pafta ve patron rengini ben buldum tabii, ama okumayı öğrendiği anda artık oturup baştan sonra kendi kendine dikiş dikecek sanırım!

Çıkarttığımız patron cok kolay, bir ön bir arka parça elbise. Arka parçayı fazla uğraşmadan kurdeleyle ensede birleşecek şekilde diktik. Kurdeleyi Lara seçti. Anneanneden aşırdığımız malzemelerden! 
Ben de yeni aldığım çok renkli nakış iplikleriyle kol ağzı ve yakayı geçtim. Singer Quantum Stylist 9960, seni çok seviyoruz! Ne ayar yapmaya gerek var, ne makas kullanmaya, iplik otomatik geçiyor iğneden. Bunlar o kadar çok zaman kazandırıyor ki! Elbiseyi dikmek yarım saat, nakışlar yarım saat sürdü. Sonra sıra biraz daha süslemeye geldi.

Lara bir gün önce yeni kumaş boyası kalemlerini küçük bir bez parçasında denemişti. Bez parçası dediğim, şu meşhur arkadaşımın hediye ettiği keten çarşaflardan bir parça. Ziyan edecek halimiz yoktu tabii. Hemen elbisenin önüne cep olarak monte ettik!

Son olarak da rengarenk bir süs taktık etekliğine. 

İşin güzel tarafı, o çarşaflar elbiseye de dönüştü, ve Lara isterse elbiseye kumaş boyalarıyla bir iki süs daha ekleyebilecek!

Oyuncaklı aksesuarlar takacaktım daha ama dedeyi ziyaret saatimiz geldi, Lara elimden aldı elbiseyi ve dedeyi ziyarete bu şekilde gitti! Sabah başladık akşamstü bitirdik. Bu kalıp o kadar güzel ki bir iki elbise daha yapmayı düşünüyorum!

No comments:

Post a Comment