Tuesday, November 6, 2018

Çift taraflı balerin çantası“Anne balerin çantası yap bana!”
Yapalım bakalım! Ama anne bu aralar ‘çift taraflı’ çantalara sardırdığı için öyle normal bir balerin çantası yapmak olmaz! Bir hafta boyunca düşündüm, acaba nasıl yaparız çift taraflı sırt çantası diye, sonunda bir yolunu buldum! Acaba lisans hakkı için başvursam mı? 

Şaka bir yana, bir cumartesi sabah Lara’yla beraber başladık çantayı yapmaya. Her iki yüz için oldukça kalın, döşemelik pamuklu kumaşlar seçtim. Ikea’da var bu kumaşlardan, hem hesaplı hem de güzel kumaşlar çanta yapmak için. Kordonu bir arkadaşım hediye etmişti, torununa oyun torbası yapmıştık, ondan arta kalan kordon. Amazon’dan sipariş ettiğimiz rengarenk düğmeler de yavaş yavaş yerlerini buluyorlar. Pembe iri düğmeler seçtik, düğmeleri sırt çantasının her iki yüzüne de diktim. Yani toplam 4 düğme var. İki ilik var. Ben az ilik açmak için bu yöntemi seçtim ama dört ilik açıp iki düğme dikmek de mümkündü. Düğmeleri ve ilikleri kot pantolon kumaşına diktim ve düğmeli kot pantolon parçalarını da sırt çantasının her iki yüzüne diktim. İliklerıkordona diktim. Çantanın agzını büzen kordon, çantanın iki yanından dışarı çıkıyor, ve içeri de giriyor. Böylece çanta ters yüz edildiği zaman kordonlar bu sefer yine çantanın dışında kalmış oluyor ve uçlarındaki ilikler düğmelere takılarak yine sırt çantası oluyorlar.

Lara’yla önce balerinleri kestik, Lara’nın babasının eski bir kavuniçi renkli gömleğinden balerinlerin vücutlarını kestik. Burada püf noktası, bu kumaşları önce ‘heat and bond’ denilen bir malzemeye ütüyle yapıştırmak, sonra şekilleri kesip kumaşın üzerine ütülemek. Bu şekilde kesilen kumaş parçaları ana kumaşın üzerine dikilirken buruşmuyor, kaymıyorlar. Tok bir görüntü oluşuyor işin sonunda.


Tam bu noktada upuzun yazdığım yazımı kaydedemeden kaybettim! Gerisini resimler anlatsa?

Burada bir parantez açayım. Makinada serbest nakışla yaptım bu siyah dikişleri. Biraz alıştırma istiyor. Her seferinde biraz daha iyi yapıyorum ama!Lara’nın adını da makinada nakışla yazdım. Kalın bir nakış ipliği kullandım. Çok güzel oldu.
Lara bu eteği uzun istedi. Ben kısa olsun diye ısrar ettim. Biraz kavgalaştık ama sonra anlaştık!

Bu hafta bale dersine yeni çantasıyla gidecek Lara!

No comments:

Post a Comment