Wednesday, February 6, 2019

Minik Makas’ın yeni oyuncakları


Bu blog Lara’yla benim dikiş günlüğümüz oldu. Ya da başta öyleydi, şimdi yaptıklarımızı buraya yazmaya yetiştiremiyorum. Aslında okul ve iş dışında çok az vaktimiz var, ama hafta içi bile her artan dakikamızı Lara’nın odasında bir şeyler üreterek geçiriyoruz. Tabii kış olmasının etkisi de var. Yaza doğru kendimizi parklara bahçelere atacağız! 
Lara’yla bir karar aldık, bu seneki seyahatlerimizde yanımızda her zaman bir resim defteri ve kalemlerimiz olacak, gördüğümüz her güzel şeyin resmini yapacağız. 
Benim planım daha sonra bu resimleri kumaşlara bastırarak kışın yine güzel projeler yapmak beraber!

Lara dikiş kitabından güzel oyuncaklar dikmeye devam etti son zamanlarda. Artık detaylı anlatmaya vakit bulamadığım için videolarını çekip paylaşıyorum. Bir panda dikti kendine, iki de balık. Çok şeker oldular. Bu kitaptan beş oyuncak dikti, kitapta daha dikilecek başka şeyler de var, ve onları da yapacağız, ama biraz da değişiklik olsun diye bir kitap daha aldım Lara’ya, buradan da iki oyuncak diktik. Deniz kızı ve deniz atı. 


Bu ikinci kitap çocuklar için biraz zor, ilk kitaptan kalıpları kendi çıkartıp, kumaşı kesip iğneleyebiliyor, küçük yardımlar dışında bütün dikişi kendi yapabiliyor. Bu kitaptaki oyuncaklar biraz daha zor, kıvrımları makinada dikmek Lara için zor, ama yine de yaptık beraber. 

Videoları buraya koymak isterim. Lara’nın videoları için bu youtube kanalı var, abone sayısı artarsa yaptıklarımızı daha çok orada paylaşabiliriz, daha detaylı ve şirin oluyor, bazı anneler de ilham alıyorlar, beni çok sevindiriyor!

Panda yapımı:


Balıkların dikim anı:


Deniz kızı (bunu bir de kızın kuyruğunu kendimiz boyayarak iyice özelleştirdik!)Oyuncakların tamamını evdeki artık kumaşlardan veya eski kıyafetlerimizi bozarak yapıyoruz. İçlerini bile evdeki kullanmadığımız eski yastık içlerimizle dolduruyoruz. Geridönüşüm bilinci açısından Lara’ya çok faydası oluyor diye düşünüyorum. Odasında atacağı şeyler varsa artık önce ‘bunu bir yerde kullanabilir miyiz’ diye düşünüyor, yapacağı birşey için elindeki malzemlere göz atıyor, benden birşey almamı istemiyor. 

No comments:

Post a Comment